Byggryn NaturAks
Varenr.: 8019105
| Kg. pr. enhed | 10 |
| Enhed | Sæk |
| Pr. palle | 48 |
| Pris/kg | - |
| Pris/enhed | - |
Byggryn NA er skårne, dampede og tyndvalsede kerner, som kan tilsættes rug- og hvededeje. Grynene kræver ingen iblødsætning og kan derfor tilsættes direkte i dejen.
Byggryn kan med fordel anvendes i brød, hvor man ikke ønsker tydelige kerner i det færdige brød. Byggrynene kan også anvendes som dekoration.
Byggrynene er mærket med Valsemøllens NaturAks®, hvilket betyder, at du får et produkt af ekstra god kvalitet. I vores NaturAks® koncept har vi håndplukket landbrugene, og vi følger kornet og melet løbende helt fra jord til bord, for at sikre den høje kvalitet. NaturAks® er samtidig din garanti for, at kornet er dyrket uden brug af stråforkorter og nedvisningsmidler.
Fødevarestyrelsen anbefaler 90 gram fuldkorn om dagen og gerne mere som en del af en varieret kost. Produktet indeholder 100 gram fuldkorn pr. 100 gram.
Byggryn kan med fordel anvendes i brød, hvor man ikke ønsker tydelige kerner i det færdige brød. Byggrynene kan også anvendes som dekoration.
Byggrynene er mærket med Valsemøllens NaturAks®, hvilket betyder, at du får et produkt af ekstra god kvalitet. I vores NaturAks® koncept har vi håndplukket landbrugene, og vi følger kornet og melet løbende helt fra jord til bord, for at sikre den høje kvalitet. NaturAks® er samtidig din garanti for, at kornet er dyrket uden brug af stråforkorter og nedvisningsmidler.
Fødevarestyrelsen anbefaler 90 gram fuldkorn om dagen og gerne mere som en del af en varieret kost. Produktet indeholder 100 gram fuldkorn pr. 100 gram.
Næringsindhold pr. 100 g:
| Energi | 1414 kJ / 338 kcal |
| Fedt | 2 g |
| - mættede fedtsyrer | 0,4 g |
| Kulhydrat | 63,4 g |
| - heraf sukkerarter | 1,4 g |
| Kostfibre | 13,4 g |
| Protein | 9,1 g |
| Salt | 0,01 g |
Ingredienser:
Dampbehandlede valsede BYGKERNER.








