Fuldkorn Softkernerugbrød 100/0 NaturAks
Varenr.: 3087004
| Kg. pr. enhed | 12.5 |
| Enhed | Sæk |
| Pr. palle | 48 |
| Pris/kg | - |
| Pris/enhed | - |
Næringsindhold pr. 100 g:
| Energi | 993 kJ / 237 kcal |
| Fedt | 7 g |
| - mættede fedtsyrer | 0,9 g |
| Kulhydrat | 30,7 g |
| - heraf sukkerarter | 1,5 g |
| Kostfibre | 7,8 g |
| Protein | 8,8 g |
| Salt | 1,11 g |
Ingredienser:
Vand, 21,5% RUGFLAGER, HVEDEMEL, 10% RUGMEL, 7% solsikkekerner, 5% hørfrø, 2,5% FULDKORNSHVEDEMEL, tørret HVEDESURDEJ (HVEDEMEL, starterkultur), HVEDEGLUTEN, salt tilsat jod, mørk ristet BYGMALT, HAVREFIBRE, gær, karamelsirup, melbehandlingsmiddel (E300).









