Proteinbrød 100/0 NaturAks
Varenr.: 3140004
| Kg. pr. enhed | 12.5 |
| Enhed | Sæk |
| Pr. palle | 48 |
| Pris/kg | - |
| Pris/enhed | - |
Næringsindhold pr. 100 g:
| Energi | 1577 kJ / 377 kcal |
| Fedt | 8,6 g |
| - mættede fedtsyrer | 2 g |
| Kulhydrat | 48 g |
| - heraf sukkerarter | 5,5 g |
| Kostfibre | 10,2 g |
| Protein | 21,2 g |
| Salt | 1,63 g |
Ingredienser:
41% FULDKORNSHVEDEMEL, 13% HVEDEFLAGER, HVEDEGLUTEN, HVEDEMEL, 6% solsikkekerner, 5% hørfrø, brun farin, mørk ristet BYGMALT, tørret SPELTHVEDESURDEJ (SPELTHVEDE, starterkultur), salt tilsat jod, 1,5% chia frø, bagehjælpemiddel (emulgatorer (E471, E472), stabilisator (E415), antioxidant (E300), enzym), melbehandlingsmiddel (E300).










